Ksiądz Biskup Wiesław Mering prosi, aby we wszystkich kościołach diecezji jutro, tj. 25 marca, podjąć inicjatywę modlitewną papieża Franciszka.

O modlitwę w południe, w środę 25 marca, w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne oraz za zmarłych – poprosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Jest to odpowiedź na prośbę Papieża Franciszka, który w minioną niedzielę apelował o modlitwę w południe tego dnia.

„Serdecznie proszę, aby w środę 25 marca br. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego o godzinie 12.00, we wszystkich katedrach i kościołach w Polsce, biskupi oraz kapłani odmówili Anioł Pański, modlitwę Ojcze nasz i 3 razy Zdrowaś Maryjo w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne oraz za zmarłych. Proszę również, aby tego dnia, o godz. 12.00, we wszystkich kościołach w Polsce zabrzmiały dzwony” – napisał w komunikacie przewodniczący Episkopatu Polski.

Depeszę KAI po dzisiejszych decyzjach rządu.

Szczegółowe rozporządzenia pojawią się po tym, gdy zostanie przesłany komunikat Prezydium KEP. Otrzymałem wiadomość z Warszawy, że dzisiaj taki dokument się ukaże. Już dziś wydaje się jednak, że wszystkie dotychczasowe zarządzenia będą musiały uwzględniać wymóg do 5 osób w świątyni. Tym bardziej proszę o takie organizowanie nabożeństw, zwłaszcza pogrzebów, żeby nie łamać wprowadzonego prawa i nie narażać się na kary, o których mowa pod koniec załączonej depeszy.

Nowe zasady dotyczyć będą także zgromadzeń i uroczystości o charakterze religijnym. O to, jakie będą dalsze ograniczenia w tej mierze zapytała Katolicka Agencja Informacyjna. "Tutaj regulacja jest daleko idąca w stosunku do tego, co obowiązywało wcześniej. Ograniczamy liczbę osób uczestniczących w obrzędach liturgicznych, w mszach świętych do 5 osób, nie licząc oczywiście kapłanów oraz osób, które uczestniczą np. w pogrzebie, czyli osób zatrudnionych w zakładach pogrzebowych. To jest bardzo duże ograniczenie, ale myślę, że niezbędne, abyśmy mogli funkcjonować i chronić siebie wzajemnie" - poinformował min. Szumowski.

Kary za łamanie nowych zasad będą wynosić "od mandatu do 5000 zł" - zapowiedział minister zdrowia.

Nowe obostrzenia mają obowiązywać od 25 marca do 11 kwietnia.

lk / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna