Get Adobe Flash player

Informacje

Porządek Mszy Świętej:

Niedziela i Święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 16:00

Okres Wakacji:
7:30, 9:00, 11:00, 16:00

Dni Powszednie:
7:00, 17:00


Święta Cywilne Zniesione:
9:00, 17:00

W okresie wizyty duszpasterskiej zwaną kolędą Msze Święte od poniedziałku do soboty z wyjątkiem środy tylko o godzinie 7:00. Nie ma Mszy Świętej wieczornej

W sytuacjach uzasadnionych między innymi takich jak spowiedzi rekolekcyjne oraz inne uroczystości diecezjalne Msza Święta tylko o godzinie 7:00. Nie ma Mszy Świętej wieczornej.

Nowenna do Matki Bożej Nieustającej pomocy 

W każdą Środę o godzinie
17:00
W każdą Niedzielę po Mszy Świętej w intencji Parafian o godz. 10:30 Nabożeństwo do Błogosławionych Męczenników Eucharystii i jedności Kapłańskiej.

W każdy Pierwszy Piątek miesiąca kancelaria parafialna nieczynna, gdyż o godz. 15:00 ma miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, Koronka do Bożego Miłosierdzia i możliwość Adoracji do godz. 17:00

Od miesiąca maja do października Każdego 13-go dnia miesiąca Msza Święta wieczorna połączona z procesją figury Matki Bożej z Fatimy.

Sakrament pokuty i pojednania:
W dzień powszedni na 10 minut przed Mszą Świętą oraz w każdy pierwszy piątek miesiąca 16:30-17:00

Kancelaria czynna:

Poniedziałek, Wtorek

16:00-16:40

Środa nieczynne 

Czwartek, Piątek:

16:00-16:40

Sobota 8:00-9:00

W miesiącu Październiku we wyżej wymienione dni kancelaria czynna od 15:30-16:15

Kancelaria Parafialna jest nieczynna we wszystkie Święta Kościelne i Państwowe.

Artykuły

 

„KTO I PO CO WYMYŚLIŁ MINISTRANTA”

Definicja

Określenie ministrant pochodzi od łacińskiego słowa "ministrare" i oznacza "służyć". Ministrant to zazwyczaj młoda osoba świecka, która po stosownym przygotowaniu i liturgicznym obrzędzie przyjęcia do służby ministranckiej, może posługiwać przy ołtarzu i pomagać celebransowi w sprawowaniu sakramentów, oraz innych liturgicznych posług.

Historia posługi ministrantów

Trudno tak naprawdę określić, kto był pierwszym ministrantem, lub kto takie funkcje spełniał jako pierwszy. Początków można się jednak dopatrywać już w Biblii. Nowy Testament mówi o chłopcu, który przed cudownym rozmnożeniem chleba, przyniósł pięć chlebów i dwie ryby, by Chrystus uczynił cud (J 6, 8-9) rozmnożenia tego pokarmu. Tradycja mówi, że przyniósł on niejako pierwsze dary ofiarne. Inna tradycja mówi, że pierwszymi ministrantami byli apostołowie, którym Jezus nakazał znalezienie wieczernika i przygotowanie wieczerzy paschalnej (Łk 22, 7-13). Na powstanie funkcji ministranta w jej dzisiejszej formie miała ogromny wpływ praktyka odprawiania Mszy św. bez udziału wiernych, w czasie takiej Mszy św. obecność ministranta była niejako symbolem obecności ludu, a także był on potrzebny by udzielać kapłanowi odpowiedzi na wezwania.

Współczesny ministrant

Posługa ministranta należy do zaszczytnych zadań, które młody człowiek może spełniać. Zaszczytność i niepowtarzalność tej służby, wynika z przeżywania bliskiej obecności samego Jezusa Chrystusa. Ministrant bowiem w czasie pełnienia swojej posługi, znajduje się (po kapłanie) najbliżej miejsc i przedmiotów na których i w których dokonują się święte czynności. Dlatego przed przystąpieniem do służby, ministranci w zakrystii odmawiają wspólnie z celebransem modlitwę:

„Oto za chwilę przystąpię do Ołtarza Bożego, do Boga który rozwesela młodość moją, do świętej przystępuję służby, chcę ją dobrze pełnić, proszę cię Panie Jezu o łaskę skupienia, by myśli moje były przy Tobie, oczy moje zwrócone na ołtarz, a serce moje oddane tylko tobie – Amen”.

A po zakończeniu posługiwania, także w zakrystii, dziękują Panu Bogu za łaskę powołania ministranckiego i proszą by ich posługa, wydała w życiu jak najwspanialsze owoce:

„Boże, którego dobroć powołała mnie do Twojej służby, spraw bym uświęcony uczestnictwem w Twych tajemnicach, przez dzień dzisiejszy i całe me życie, szedł tylko drogą zbawienia. Przez Chrystusa Pana Naszego – Amen”.

 

Ministranci w Parafii p.w. Opieki matki Bożej w Osięcinach

Obecnie wspólnota ministrancka w naszej parafii, liczy około czterdziestu osób. Liczbę tę tworzą chłopcy w różnym wieku, uczęszczający do szkół o różnym przedziale wiekowym. Jak każda wspólnota, by mogła istnieć i funkcjonować, potrzebuje nowych i młodych ludzi, którzy zasilą jej szeregi. Dlatego każdego roku, ponawiamy prośbę o kandydatów do służby ministranckiej, która niestety spotyka się z coraz mniejszym pozytywnym odzewem. W obecnym roku, chęć bycia ministrantem wyraziło trzech chłopców. Kandydaci, bo tak ich nazywamy, po odpowiednim przygotowaniu, zostali w liturgicznym obrzędzie przyjęci przez Księdza Proboszcza do grona ministrantów naszej parafii i od tej chwili, jako ministranci, będą pełnić służbę przy ołtarzu.

Jako opiekun ministranckiej wspólnoty, zwracam się z gorącą prośbą do młodych ludzi, by pomyśleli nad tym czy nie warto być ministrantem, by służyć Bogu i parafialnej wspólnocie. Jeśli uznasz, że tak - to serdecznie zapraszamy do naszego grona.