Get Adobe Flash player

Informacje

Porządek Mszy Świętej:

Niedziela i Święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 16:00

Okres Wakacji:
7:30, 9:00, 11:00, 16:00

Dni Powszednie:
7:00, 17:00


Święta Cywilne Zniesione:
9:00, 17:00


Nowenna do Matki Bożej Nieustającej pomocy
W każdą Środę o godzinie
17:00
W każdy Czwartek po Mszy Świętej wieczornej Nabożeństwo do Błogosławionych Męczenników Eucharystii i jedności Kapłańskiej.

W każdy Pierwszy Piątek miesiąca o godz. 15:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu, Koronka do Bożego Miłosierdzia i możliwość Adoracji do godz. 17:00

Od miesiąca maja do października Każdego 13-go dnia miesiąca Msza Święta Wieczorna połączona z Procesją Fatimską.

Sakrament pokuty i pojednania:
W dzień powszedni na 10 minut przed Mszą Świętą:
Oraz w każdy pierwszy piątek miesiąca 16:30-17:00

Kancelaria czynna:

Od Poniedziałku do Piątku
16:00-16:40

Sobota 8:00-9:00

Ministranci:

 

1. Bączkowski Jakub

2. Bączkowski Tobiasz

3. Chaberski Marcin

4. Dąbrowski Wojciech

5. Dwojak Patryk

6. Frąc Adrian

7. Gawroński Rafał k

8. Jezierski Szymon

9. Kaźmierczak Łukasz

10. Koziński Krystian

11. Kwiatkowski Michał

12. Kujawski Jakub

13. Lewandowski Marek

14. Lipski Jakub

15. Majchrzak Dominik

16. Mirecki Kuba

17. Marecki Kacper

18. Nowak Bartek

19. Olczak Mateusz

20. Paczkowski Piotr

21. Raniszewski Wiktor

22. Rakowski Łukasz

23. Rosiński Marcin

24. Rosiński Paweł

25. Rzadkowolski Adrian

26. Trzeciak Mateusz

27. Urbański Szymon

28. Walasiński Piotr

29. Waloszek Wiktor

30. Wiśniewski Kamil

31. Wojciechowski Szymon

32. Wojtkowski Kamil

33. Woźniak Konrad

34. Wyrębski Jan

35. Ziółkowski Michał

36. Żurawski Łukasz

 

 

„KTO I PO CO WYMYŚLIŁ MINISTRANTA”

Definicja

Określenie ministrant pochodzi od łacińskiego słowa "ministrare" i oznacza "służyć". Ministrant to zazwyczaj młoda osoba świecka, która po stosownym przygotowaniu i liturgicznym obrzędzie przyjęcia do służby ministranckiej, może posługiwać przy ołtarzu i pomagać celebransowi w sprawowaniu sakramentów, oraz innych liturgicznych posług.

Historia posługi ministrantów

Trudno tak naprawdę określić, kto był pierwszym ministrantem, lub kto takie funkcje spełniał jako pierwszy. Początków można się jednak dopatrywać już w Biblii. Nowy Testament mówi o chłopcu, który przed cudownym rozmnożeniem chleba, przyniósł pięć chlebów i dwie ryby, by Chrystus uczynił cud (J 6, 8-9) rozmnożenia tego pokarmu. Tradycja mówi, że przyniósł on niejako pierwsze dary ofiarne. Inna tradycja mówi, że pierwszymi ministrantami byli apostołowie, którym Jezus nakazał znalezienie wieczernika i przygotowanie wieczerzy paschalnej (Łk 22, 7-13). Na powstanie funkcji ministranta w jej dzisiejszej formie miała ogromny wpływ praktyka odprawiania Mszy św. bez udziału wiernych, w czasie takiej Mszy św. obecność ministranta była niejako symbolem obecności ludu, a także był on potrzebny by udzielać kapłanowi odpowiedzi na wezwania.

Współczesny ministrant

Posługa ministranta należy do zaszczytnych zadań, które młody człowiek może spełniać. Zaszczytność i niepowtarzalność tej służby, wynika z przeżywania bliskiej obecności samego Jezusa Chrystusa. Ministrant bowiem w czasie pełnienia swojej posługi, znajduje się (po kapłanie) najbliżej miejsc i przedmiotów na których i w których dokonują się święte czynności. Dlatego przed przystąpieniem do służby, ministranci w zakrystii odmawiają wspólnie z celebransem modlitwę:

„Oto za chwilę przystąpię do Ołtarza Bożego, do Boga który rozwesela młodość moją, do świętej przystępuję służby, chcę ją dobrze pełnić, proszę cię Panie Jezu o łaskę skupienia, by myśli moje były przy Tobie, oczy moje zwrócone na ołtarz, a serce moje oddane tylko tobie – Amen”.

A po zakończeniu posługiwania, także w zakrystii, dziękują Panu Bogu za łaskę powołania ministranckiego i proszą by ich posługa, wydała w życiu jak najwspanialsze owoce:

„Boże, którego dobroć powołała mnie do Twojej służby, spraw bym uświęcony uczestnictwem w Twych tajemnicach, przez dzień dzisiejszy i całe me życie, szedł tylko drogą zbawienia. Przez Chrystusa Pana Naszego – Amen”.

 

Ministranci w Parafii p.w. Opieki matki Bożej w Osięcinach

Obecnie wspólnota ministrancka w naszej parafii, liczy około czterdziestu osób. Liczbę tę tworzą chłopcy w różnym wieku, uczęszczający do szkół o różnym przedziale wiekowym. Jak każda wspólnota, by mogła istnieć i funkcjonować, potrzebuje nowych i młodych ludzi, którzy zasilą jej szeregi. Dlatego każdego roku, ponawiamy prośbę o kandydatów do służby ministranckiej, która niestety spotyka się z coraz mniejszym pozytywnym odzewem. W obecnym roku, chęć bycia ministrantem wyraziło trzech chłopców. Kandydaci, bo tak ich nazywamy, po odpowiednim przygotowaniu, zostali w liturgicznym obrzędzie przyjęci przez Księdza Proboszcza do grona ministrantów naszej parafii i od tej chwili, jako ministranci, będą pełnić służbę przy ołtarzu.

Jako opiekun ministranckiej wspólnoty, zwracam się z gorącą prośbą do młodych ludzi, by pomyśleli nad tym czy nie warto być ministrantem, by służyć Bogu i parafialnej wspólnocie. Jeśli uznasz, że tak - to serdecznie zapraszamy do naszego grona.