W każdy Czwartek po Mszy Świętej wieczornej Nabożeństwo do Błogosławionych Męczenników Eucharystii i jedności Kapłańskiej.

W każdy Pierwszy Piątek miesiąca o godz. 15:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu, Koronka do Bożego Miłosierdzia i możliwość Adoracji do godz. 17:00

Od miesiąca maja do października Każdego 13-go dnia miesiąca Msza Święta Wieczorna połączona z Procesją Fatimską.

W dzień powszedni na 10 minut przed Mszą Świętą:
Oraz w każdy pierwszy piątek miesiąca 16:30-17:00

„KTO I PO CO WYMYŚLIŁ MINISTRANTA”

Definicja

Określenie ministrant pochodzi od łacińskiego słowa "ministrare" i oznacza "służyć". Ministrant to zazwyczaj młoda osoba świecka, która po stosownym przygotowaniu i liturgicznym obrzędzie przyjęcia do służby ministranckiej, może posługiwać przy ołtarzu i pomagać celebransowi w sprawowaniu sakramentów, oraz innych liturgicznych posług.

Historia posługi ministrantów

Trudno tak naprawdę określić, kto był pierwszym ministrantem, lub kto takie funkcje spełniał jako pierwszy. Początków można się jednak dopatrywać już w Biblii. Nowy Testament mówi o chłopcu, który przed cudownym rozmnożeniem chleba, przyniósł pięć chlebów i dwie ryby, by Chrystus uczynił cud (J 6, 8-9) rozmnożenia tego pokarmu. Tradycja mówi, że przyniósł on niejako pierwsze dary ofiarne. Inna tradycja mówi, że pierwszymi ministrantami byli apostołowie, którym Jezus nakazał znalezienie wieczernika i przygotowanie wieczerzy paschalnej (Łk 22, 7-13). Na powstanie funkcji ministranta w jej dzisiejszej formie miała ogromny wpływ praktyka odprawiania Mszy św. bez udziału wiernych, w czasie takiej Mszy św. obecność ministranta była niejako symbolem obecności ludu, a także był on potrzebny by udzielać kapłanowi odpowiedzi na wezwania.

Współczesny ministrant

Posługa ministranta należy do zaszczytnych zadań, które młody człowiek może spełniać. Zaszczytność i niepowtarzalność tej służby, wynika z przeżywania bliskiej obecności samego Jezusa Chrystusa. Ministrant bowiem w czasie pełnienia swojej posługi, znajduje się (po kapłanie) najbliżej miejsc i przedmiotów na których i w których dokonują się święte czynności. Dlatego przed przystąpieniem do służby, ministranci w zakrystii odmawiają wspólnie z celebransem modlitwę:

„Oto za chwilę przystąpię do Ołtarza Bożego, do Boga który rozwesela młodość moją, do świętej przystępuję służby, chcę ją dobrze pełnić, proszę cię Panie Jezu o łaskę skupienia, by myśli moje były przy Tobie, oczy moje zwrócone na ołtarz, a serce moje oddane tylko tobie – Amen”.

A po zakończeniu posługiwania, także w zakrystii, dziękują Panu Bogu za łaskę powołania ministranckiego i proszą by ich posługa, wydała w życiu jak najwspanialsze owoce:

„Boże, którego dobroć powołała mnie do Twojej służby, spraw bym uświęcony uczestnictwem w Twych tajemnicach, przez dzień dzisiejszy i całe me życie, szedł tylko drogą zbawienia. Przez Chrystusa Pana Naszego – Amen”.

Ministranci w Parafii p.w. Opieki matki Bożej w Osięcinach

Obecnie wspólnota ministrancka w naszej parafii, liczy około czterdziestu osób. Liczbę tę tworzą chłopcy w różnym wieku, uczęszczający do szkół o różnym przedziale wiekowym. Jak każda wspólnota, by mogła istnieć i funkcjonować, potrzebuje nowych i młodych ludzi, którzy zasilą jej szeregi. Dlatego każdego roku, ponawiamy prośbę o kandydatów do służby ministranckiej, która niestety spotyka się z coraz mniejszym pozytywnym odzewem. W obecnym roku, chęć bycia ministrantem wyraziło trzech chłopców. Kandydaci, bo tak ich nazywamy, po odpowiednim przygotowaniu, zostali w liturgicznym obrzędzie przyjęci przez Księdza Proboszcza do grona ministrantów naszej parafii i od tej chwili, jako ministranci, będą pełnić służbę przy ołtarzu.

Jako opiekun ministranckiej wspólnoty, zwracam się z gorącą prośbą do młodych ludzi, by pomyśleli nad tym czy nie warto być ministrantem, by służyć Bogu i parafialnej wspólnocie. Jeśli uznasz, że tak - to serdecznie zapraszamy do naszego grona.